ADVrider

Go Back   ADVrider > Riding > Ride reports
User Name
Password
Register Inmates Photos Site Rules Search Today's Posts Mark Forums Read

Reply

Thread Tools Search this Thread Display Modes
Old 02-09-2014, 01:12 PM   #1
elfikd OP
Gnarly Adventurer

Oddometer: 228
A Polish girl's view of the world from the back of a motorcycle.

Currently in Honduras and heading south at the back of a BMW F800 GS with a crazy Aussie Sheldon (ride4smiles.com) and this is just a preview of what I have to put up with on a daily basis:

Obecnie jesteśmy w Hondurasie i kierujemy się na południe: ja i trochę szalony Australijczyk Sheldon (ride4smiles.com) oraz BMW F800 GS a poniżej krótka zapowiedź tego z czym ja obecnie żyję na co dzień:

Here are the two of us on Sheldon's beloved baby and since March 2013 I have developed a special connection with her too.
Nas dwoje na ukochanej dziecińce Sheldona, z którą od marca 2013 ja także jestem w wyjątkowej relacji.

THE BEGINNING OF THE ADVENTURE

It was a sunny Sunday afternoon in late August 2012 and I was walking along one of the cobblestone streets of Prague, Czech Republic where I had lived for over a year at that time. Passing all the familiar buildings for the thousands time I could still find something that I missed on my previous walks, let it be a narrow little alley or a sculpture on an old building. I'm not a city person, that's for sure and I always needed even the tiniest nature fix after spending over a week in a steel and concrete jungle. My relation with Prague, however, was a bit of a different story.

I was thinking about this contradiction when a guy in boardshorts and flip flops (who by the way looked a bit out of place) asked me for directions to his hotel and then instead of following them he started chatting and joined me on my walk in the opposite direction. As it turned out, Sheldon's from Australia (which explained the boardshorts and flip flops in cool weather) and had been traveling the world on a motorbike for a year and a half. He did a bit of Asia, spent a year in Africa and got to Europe a couple of months before so he had an abundance of fascinating stories to tell. That day we spent hours walking around Prague and he got me completely immersed in his colorful accounts of the adventures he had on the road.

As it turned out later, that was also the beginning of OUR adventure. I had a full time job back then so we started off with a couple of weekend trips around Czech Republic and to Wien, Austria. Then I managed to get a week off in October and we rode through 9 countries in 9 days followed by another week off work in November when we rode around Italy where our paths parted but I had a good feeling that it wasn't the last time we saw each other. I went back to work to Prague and Sheldon continued on his journey to the warmer southern part of Europe. We had such a great time together and kept in contact over Skype for the next few weeks. And then one evening he popped the big question: Would you like to hop on the back of the bike and join me for as long as it lasts? Hmm, I loved my life in Prague, I had a great job and was working with amazing people and I've met friends for life there ... but on the other hand I was so eager to see for myself what's on the other side of the fence and, also, I missed that Australian dude a bit so I quit my job and life in Prague and joined Sheldon.

Together we've been on the road since March 2013 and we've visited 30 countries so far. My full time trip started in Thessaloniki where I flew to meet Sheldon. Then we rode around Greece, took a ferry around the Greek islands and rode around Santorini, visited the Pope's place, old Pompeii and Vesuvius in Italy. Then we continued on along the French riviera, Monaco and rode through stunning mountain ranges in Andorra and down the east coast of Spain down to Morocco where we spent a month. Next we started heading north through Portugal, Spain, France, the Netherlands, Germany, Denmark and up to Norway where we took an unforgettable 6-day ferry ride up the Norwegian fiords and ended up at Nordkapp. Then we started heading south through Finland and Sweden where we left the bike for repair and hopped on a ferry to Estonia and continued on a bus through Latvia, Lithuania, Poland, flew back to Sweden to collect the baby and rode down to Germany where we finished our European tour. We flew from Frankfurt to New York and spent 3 intensive months in the States and Canada followed by another 3 months in Mexico, a couple of weeks in Belize and right now we're in Guatemala.

We've already seen so many amazing places and met so many great and friendly people that sometimes even for me it's hard to remember it all. Sheldon has been bagging me about writing my own blog for a while now as that's what he's been doing since he started his trip. I finally decided to give it a shot and see if I'm any good at this, especially when it comes to being systematic. I plan to write the entries in this blog at the end of each day. Usually our days are packed up to the brim with riding the bike, meeting people and visiting some truly amazing places and we often get off the bike exhausted. Also, English isn't my first language so please excuse my spelling/grammar if and when they occur. I would also like to translate all that I write into Polish (which would be a very loose translation) so that my parents and my friends in Poland can read it too.

As I already mentioned, Sheldon writes his own blog so if you want to know his version of the true story (and my story is obviously the TRUE story ;-), you can check it under ride4smiles.com or click here:

http://advrider.com/forums/showthread.php?t=699326

I hope you enjoy it.

---------------------

Początek przygody

Było to słoneczny niedzielne popołudnie pod koniec sierpnia 2012 roku a ja spacerowałam wzdłuż jednej z brukowanych uliczek w Pradze , Czechy, gdzie mieszkałam już od ponad rok. Praga ma to do siebie, że nawet idąc tą samą uliczką po raz setny wciąż mój wzrok zatrzymywał się na czymś nowym, czy to była jedna z wąskich uliczek czy płaskorzeźba na elewacji jednego z kolorowo pomalowanych budynków. Pomimo że nigdy nie byłam mieszczuchem, moje relacja z Pragą była jakby inną oddzielną historią.

Rozmyślałam o tej sprzeczności , kiedy pewien mężczyzna w szortach i japonkach (które swoją drogą wyglądały trochę nie na miejscu przy dość chłodnej pogodzie) zapytał mnie o drogę do swojego hotelu i to jedno pytanie szybko zamieniło się w długą rozmowę i spacer. Jak się okazało, Sheldon pochodzi z Australii co w dużej mierze tłumaczyło szorty i japonki i podróżuje po świecie na motorze już od półtora roku. Był w Azji, następnie spędził rok w Afryce i kilka miesięcy przed naszym spotkaniem dotarł do Europy. Całe popołudnie i wieczór spędziliśmy spacerując po najpiękniejszych zakątkach Pragi a Sheldon zasypywał mnie niekończącymi się historiami z jego dotychczasowych podróży.

Jak się później okazało, to był również początek naszej WSPÓLNEJ przygody. Jako że w tamtym czasie pracowałam full time, naszą przygodę rozpoczęliśmy od kilku wyjazdów weekendowych na terenie Czech i Austrii. W październiku dostałam tydzień wolnego i wtedy w 9 dni przejechaliśmy przez 9 krajów. Kolejny tydzień wolnego w listopadzie spędziliśmy we Włoszech i tam nasze drogi rozeszły się gdyż pogoda była już zdecydowanie za zimna na podróżowanie motorem po środkowej Europie. Gdy się żegnaliśmy na lotnisku w Mediolanie miałam jednak przeczucie, że jeszcze się kiedyś zobaczymy. Wróciłam do pracy do Pragi a Sheldon spędził zimę w cieplejszej południowej części Europy. Wciąż utrzymywaliśmy kontakt przez Skype i Sheldon zapytał czy chciałabym do niego dołączyć. Hmmm, z jednej strony można bardzo lubiłam moją praską egzystencję, miałam dobrą pracę a na dodatek pracowałam z niesamowitymi ludzmi, poznałam tam też prawdziwych przyjaciół ... ale z drugiej strony tak bardzo chciałam zobaczyć na własne oczy jak życie płynie w innych krajach i dodatkowo brakowało mi trochę tego zwariowanego Australijczyka. Dałam więc wypowiedzenie w pracy, spakowałam manatki i dołączyłam do Sheldona.

Naszą wspólną przygodę 24h na dobę rozpoczęliśmy w Tesalnikach i dotychczas odwiedziliśmy 31 krajów. W pierwszej kolejności zwiedziliśmy Grecję, wyspy Greckie, stare miasto Pompei i wpięliśy się na Wezuwiusza. Następnie przejechaliśmy wzdłuż francuskiej riwiery, Monako i przez przepiękne pasma górskie w Andorze oraz wschodnim wybrzeżem Hiszpanii dojechaliśmy do Maroka, gdzie spędziliśmy ponad miesiąc. Następnie skierowaliśmy się na północ Europy przez Portugalię, Hiszpanię, Francję , Holandię, Niemc;y i Danię. W Norwegii daliśmy odpocząć motorowi na promie wzdłuż norweskich fiordów. Dotarliśmy do Nordkapp gdzie zmieniliśmy kiedrunek na połódniowy przez Finlandię do Szwecji gdzie motor miał mały break down więc zostawiliśmy go u mechaników a sami złapaliśmy prom do Estonii i kontynuowaliśmy podróż autobusami przez Łotwę i Litwę do Polski. Spędziliśmy kilka dni u moich rodziców i polecieliśmy z powrotem do Szwecji odebrać motor. Naszą wspólną podróż po Europie zakończyliśmy w Niemczech skąd wylecieliśmy na początku lipca 2013 do Nowego Jorku. Spędziliśmy 3 intensywne miesiące w Stanach i Kanadzie, kolejne 3 miesiące w Meksyku, kilka tygodni w Belize i obecnie jesteśmy w Gwatemali .

Widzieliśmy już wiele niesamowitych miejsc i spotkaliśmy tak wielu wspaniałych i przyjaznych ludzi , czasami trudno to wszystko zapamiętać dlatego w końcu zdecydowałam się zacząć regularnie pisać kilka słów o tym co robiliśmy, co widzieliśmy i kogo spotkaliśmy każdego dnia. Jako że zazwyczaj nasze dni są wypełnione dlugimi godzinami spędzonymi na motorze, zwiedzaniu, rozmowach z ludzmi itd. to zazwyczaj zsiadamy z motoru wyczerpani i dlatego też zapiski w tym blogu nie będą doskonałe pod wględem ortograficznym/gramatycznym.

Sheldon pisze swój własny blog, więc jeśli ktokolwiek chciałby poznać jego wersję zdarzeń (prawdziwa wersja jest oczywiście moja wersja ;-) znajdziecie go klikając w poniższy link (www.ride4smiles.ocm)

http://advrider.com/forums/showthread.php?t=699326

Życzę przyjemnej lektury.

elfikd screwed with this post 02-09-2014 at 01:59 PM
elfikd is offline   Reply With Quote
Old 02-09-2014, 01:41 PM   #2
junkyardroad
Gnarly Adventurer

Oddometer: 123
I have to say that looks fun as hell, but I would probably not ride like that with my girl on the back.

junkyardroad is offline   Reply With Quote
Old 02-09-2014, 02:08 PM   #3
BruceI
Gnarly Adventurer

Oddometer: 111
Didn't look like any fun to me. Hope you survive. IMHO you're a fool to get on a bike with him.
BruceI is offline   Reply With Quote
Old 02-09-2014, 02:14 PM   #4
elfikd OP
Gnarly Adventurer

Quote:
Originally Posted by junkyardroad View Post
I have to say that looks fun as hell, but I would probably not ride like that with my girl on the back.

The good thing is junkyardroad that Sheldon sits so high up in front of me that I can't really see what's ahead of us ;-) But to say the truth, after almost one year on the road with Sheldon without accidents, he's still the only biker I trust to sit behind.
Old 02-09-2014, 02:16 PM   #5
DHC-2
Adventurer

Oddometer: 54
+1 Totally uncool with a passenger
DHC-2 is offline   Reply With Quote
Old 02-09-2014, 02:17 PM   #6
Comrade Art
Working stiff

Comrade Art's Avatar

Oddometer: 513
Interesting story how you and Sheldon connected.
Safe travels

"All human beings by nature desire to know" - Aristotle
Comrade Art is offline   Reply With Quote
Old 02-09-2014, 02:21 PM   #7
horsti
Adventurer

horsti's Avatar

Oddometer: 18
Hi !

I think, that Your gardian angel has to do much overtime .
Be careful !

horst
horsti is offline   Reply With Quote
Old 02-09-2014, 03:09 PM   #8
NativeSon
Beastly Adventurer

NativeSon's Avatar

Oddometer: 6,761
Did nobody else have the volume turned up and start laughing when they heard 'only the good die young'?
NativeSon is offline   Reply With Quote
Old 02-09-2014, 03:10 PM   #9
pju
Adventurer

Oddometer: 19
Well done Ewa on finally telling your side of the story.
I think your in pretty good hands as Sheldon looks like he can ride ok, in fact he looks like he'd fit in well in Rome

Keep it coming
pju is offline   Reply With Quote
Old 02-09-2014, 03:36 PM   #10
ruafox
Adventurer

ruafox's Avatar

Oddometer: 99
Fun!

Quote:
Originally Posted by horsti View Post
I think, that Your gardian angel has to do much overtime .
Be careful !
horst
Sounds like you are going to have the trips all the rest of us dream about and a lot of fun to boot! I am jealous and eager to read more.
I do have to agree that your Sheldon takes some risks that would make me a bit uncomfortable though. I rode for quite a few years behind one of the safest drivers I know and loved almost every minute of it. The time a deer ran out in front of us was a bit frightening and another time a car coming towards us on a narrow country road decided to pass the car in front of them, like we weren't even there, was pretty scary as well. Don't know that I would like being in the passing lane with oncoming cars as much as you guys were in that video but I have to agree that he does seem to have the necessary skills.
I wish you safe journeys and look forward to the rest of your report.
Old 02-09-2014, 03:56 PM   #11
TowPro
Getting there

Oddometer: 2,885
Subscribed. I have been following you on Sheldons thread since you 2 first meet. We almost crossed paths in Gettysburg PA last summer.

About the riding in the video. In some areas that's just how traffic flows. You can clearly see the other cars are aware of Sheldon's presence and they give him room, and Sheldon always has an escape route until the oncoming car indicates they are going to give him room. I felt the same way first time I drove in California and saw lane splitting, I thought those riders were crazy. In different areas of the US people drive like that. Back roads of South NJ I have seen it (only with cars). you see it a lot with people passing Amish here in PA. Its just the way traffic flows.

Anyway, keep up the thread and hope your tour last forever.

TowPro screwed with this post 02-09-2014 at 05:27 PM
TowPro is offline   Reply With Quote
Old 02-09-2014, 05:16 PM   #12
elfikd OP
Gnarly Adventurer

Thank you all for good words and I really hope I'll have enough strength at the end of the day to write a little bit. I've been watching Sheldon doing it for over a year now and I've always admired his systematic approach despite all the work and time it takes to keep everything up to date.

I agree: I do live a dream now and every day I wake up I'm sooooo greatful for this opportunity to travel the world with that big Aussie guy who has an amazingly huge heart and even bigger sense of humour.

elfikd screwed with this post 02-09-2014 at 05:22 PM
Old 02-09-2014, 05:32 PM   #13
* SHAG *
Unstable

* SHAG *'s Avatar

Oddometer: 4,293
Subscribed.. Looking forward to more! Good luck
05-GS- Rock Red 91k
06-GS- Dakar-40k Sold
* SHAG * is offline   Reply With Quote
Old 02-09-2014, 05:42 PM   #14
beemer67
Really Old airhead

Oddometer: 213
Good start to your blog, Ewa. Have been following you both in Rides for Smiles.

Thought the video was fine. The negative comments seem to imply folk who haven't ridden outside US or Canada. In many other parts of the world, car/truck drivers actually 'see' motorcyclists and move out of the way. Riding on the centre line in two way traffic is perfectly normal and accepted.
Old 02-09-2014, 05:55 PM   #15
Cariboostrom
Studly Adventurer

Cariboostrom's Avatar

Oddometer: 560
Excellent job Ewa. I'm in awe of your skill with the English language! Well done! I look forward to hearing the TRUE story now..... (your version)....
Have fun!
Danielle
Cariboostrom is offline   Reply With Quote
Reply

Share

Thread Tools Search this Thread
Search this Thread:

.
Display Modes

Posting Rules